top of page
Citrus Fruits
  • Yazarın fotoğrafıİsmail Güngör

Halka tatlısı

Güncelleme tarihi: 4 Ara 2022


Hatay'dan Adana'ya, İzmir'den Eskişehir'e kadar çarşı pazarda karşınıza çıkan bir tatlıdır: Halka tatlisi....Çıtır ve içi şuruplu bu klasik lezzet belli ki eskilerin " red bull" u gibiymiş. Gezmekten yorulan ayaklar dinlenirken, ballı ballı şerbetiyle damarlara enerji doldurup keyifleri yerine getirirmiş. Belki bu yüzden ve uygun fiyatıyla herkesin tatlısı olup çıkmış..

Bazıları ona Ballı Ballı demiş, bazıları ise Müşebbek.

Çocukların da çok sevdiği bu tatlıyı gelin hem lezzetli hem de ekonomik bir reçeteyle mutfağınizdan içeri davet edelim ....Orjinal Halka Tatlısı Tarifi, Sokaklarda Satılan Halka Tatlısını Evde Yapma Zamanı! Hem lezzetli hemde ekonomik bir tatlı tarifi arıyorsanız bu tarifi mutlaka deneyin.Malzemeler

Şerbeti İçin

4 su bardağı toz şeker

5 su bardağı su

Yarım taze limon suyu

Hamuru İçin

2 su bardağı en incesinden irmik

1 su bardağı un

2 çay kaşığı instant maya

2su bardağı sıcak su (El yakmayacak sıcaklıkta)

Su bardağı ölçüm 200 ml

Kızartmak için 1 litre sıvı yağ

Yapılışı

Tarifi yapmaya öncelikle şerbetten başlayalım. Şerbet malzemelerini tencereye alıp şerbet koyulaşana kadar 35-45 dakika arası kaynatalım. Şerbet akarken kopmadan iplik iplik akmaya başladığında tencereden alıp ayrı bir kaseye boşaltalım. Böylelikle şerbetimiz daha kolay soğuyacaktır. Eğer tatlıyı yapmaya uzun uzun zamanınız yoksa şerbeti geceden yapıp dolaba koyun dolapta iyice soğusun. Bu tatlının şerbetinin çok soğuk olması önemli bir detay.

Tarifin hamurunu hazırlayalım. Hamuru için gerekli olan irmik kesinlikle iri irmik olmamalı. En ince irmiği kullanalım. İnce irmik yoksa sarı un yani irmikli un kullanalım, irmikli un bulamıyorsanız ve irmiğiniz iri ise robotta çekebilirsiniz, bu önemli bir detaydır. Bu detayı da paylaştıktan sonra hamura geçelim. Hamuru için gerekli malzemeleri bir karıştırma kabına alalım çırpma teli ile güzelce yoğuralım. Hamuru iyice karıştırdıktan sonra sıcak bir ortamda mayalanmaya bırakalım. 30 dakika mayalandıktan sonra sıkma torbasına dolduralım. Kullanacağımız sıkma torbası ucu kalın uç olacak. Yıldız uç kullanalım,Malzeme listemizdeki sıvı yağımızı küçük bir tencereye alalım. Tencereyi önce kurutup daha sonra sıvı yağı dökelim. Yağ ısındıktan sonra tatlılarımızı sıkmaya başlayalım. Tencerenin iç genişliğini tatlılara düzgün şekil vermek için kullanabilirsiniz. Ben küçük tenceremin iç çevresini dolanacak şekilde sıktığım zaman sokaktaki halka tatlısı boyutunda oluyor.

Tatlıları sıkıp arkalı önlü kızartıp sıcak tatlıyı soğuk şerbete atalım. Bir sonraki tatlı kızarana kadar önceki tatlı şerbette kalsın. Bu şekilde tatlandırarak bir tatlıyı beş dakika kadar şerbette bekletmiş olalım. Tatlıların tamamını bu şekilde pişirip şerbetledikten sonra üzerine hindistan cevizi serpip soğuduktan sonra servis edelim. Ben hindistan cevizi kullandım sizler arzuya göre süsleyebilirsiniz. Deneyen herkese şimdiden afiyet olsun. Sevgilerimle.


Not: İrmiğimiz en ince irmik olmalı. İrmik ince değil ise robotta çekelim yada irmikli sarı un kullanalım.

Not: Şerbetin kıvamı hafif koyu olmalı ve şerbet soğuk olmalı. Soğuk şerbete sıcak tatlı atılmalı.

Not: Maya fazla olmamalı yukarıdaki ölçüye birebir uyulmalı.


Comments


  • Instagram - White Circle
bottom of page